Cats in College

Westminster's tradition of athletic excellence extends well beyond our campus. Over the past decade, over 150 Westminster student-athletes have gone on to play collegiate athletics in 23 different sports, with 100 of those athletes competing at the Division I level. Almost 10% of our senior class each year will play a varsity sport in college.

Below is a list of our collegiate athletes from the past decade, sorted by the athletes' year of graduation from Westminster.

Class of 2012

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Mitchell Brister

Baseball

2012

Washington and Lee D-III

Raymond Monasterski

Baseball/ Football

2012

Washington and Lee D-III

Sean Smith

Boys Cross Country

2012

Kenyon D-III

Daniel Kim

Boys Golf

2012

College of Charleston D-I

Shelton Collier

Boys Lacrosse

2012

Air Force D-I

Josh Bennett

Boys Soccer

2012

Rhodes D-III

Andrew Freschi

Boys Soccer

2012

Virginia D-I

Frank Love

Boys Swimming and Diving

2012

Navy D-I

Diana Turbayne

Crew

2012

Princeton D-I

Danny Catan

Football

2012

St. John Fisher D-III

Sam Jowers

Football

2012

Virginia D-I

Isabelle Tehrani

Girls Basketball

2012

Rhodes D-III

Sarah Cordle

Girls Lacrosse

2012

Tufts D-III

Michael Eriksen

Boys Swimming and Diving

2012

College of Charleston D-I

Kelley Russell

Girls Lacrosse

2012

Kenyon D-III

Rachel Astles

Girls Swimming and Diving

2012

Penn D-I

Katherine Kerman

Girls Swimming and Diving

2012

Georgia Tech D-I

Class of 2011

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Connor Bernhard

Baseball

2011

Penn D-I

James Lively

Baseball

2011

Richmond D-I

Blake Spencer

Baseball

2011

Washington & Lee D-III

Drew Weprinsky

Baseball

2011

Washington & Lee D-III

Morgan Stevens

Baseball Swimming & Diving

2011

Williams D-III

Tyler Cooke

Boys Cross Country

2011

Emory D-III

Robbie Greenfield IV

Boys Soccer

2011

Michigan D-I

Tyler Hilliard

Boys Soccer

2011

Syracuse D-I

Eugene Oh

Boys Tennis

2011

MIT D-III

Zach Telljohann

Boys Tennis

2011

Wilkes D-III

Chris Broecker

Boys Track & Field

2011

Emory D-III

David Russell

Boys Track & Field

2011

Middlebury D-III

Sarah Grady

Cheerleading

2011

North Carolina D-I

Hannah Weiss

Crew

2011

Bates D-III

Ralph Abernathy IV

Football

2011

Cincinnati D-I

Khamal Brown

Football

2011

Princeton D-I

John Egan

Football

2011

Georgetown D-I

Dylan Jeffay

Football

2011

Princeton D-I

Dallis Joiner

Football

2011

Air Force D-I
Jack KiddFootball2011Trinity (CT)D-III

Charlotte Butker

Girls Soccer

2011

Emory D-III

Zoe Hayes

Girls Soccer

2011

Central Florida D-I

Katie Shivanandan

Girls Soccer

2011

Chicago D-III
Courtlyn CookGirls Swimming & Diving2011GeorgetownD-I
Mary Frazier GreeneGirls Swimming & Diving2011KenyonD-III
Jessica GaudiosiGirls Swimming & Diving2011GeorgetownD-I
Rachel ScottSoftball2011Ohio WesleyanD-III
Neel SwamiSquash2011BrownD-I
Jaris TurnerVolleyball2011RhodesD-III

Class of 2010

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL
Jonathan York Baseball2010 Princeton D-I
Joseph Withrow Baseball 2010 Georgia D-I
Mac O'Brien Boys Basketball 2010Washington and LeeD-III
Joey Maziar Boys Golf 2010DartmouthD-I
Maalik Reynolds Boys Track & Field 2010 Penn D-I
Andrew Bridges Football 2010 Vanderbilt D-I
Malcolm Chester Football 2010 Miami (OH) D-I
Bennett Gillogly Football 2010 Tufts D-III
Walter RamseyFootball2010Washington and LeeD-III
Johnathan Tanner Football 2010 Carnegie Mellon D-III
Holly Tomlinson Girls Soccer 2010GeorgiaD-I
Gibbs Cullen Girls Squash 2010 Williams D-III
Miray Seward Girls Track & Field 2010 Duke D-I
Daniel Fernandez Boys Tennis 2010 Boston U D-I
Reid Morelli Boys Tennis 2010 Furman D-I
Tindall Sewell Girls Volleyball 2010 Davidson D-I

Class of 2009

NAMESPORTCLASSCOLLEGELEVEL
Davis ShamburgerBoys Lacrosse2009Colorado CollegeD-III

Matthew Bennett

Boys Soccer

2009

Case WesternD-III

Marco Patrie

Boys Soccer

2009

Case WesternD-III

Ben Bondurant

Boys Swimming & Diving

2009

Naval AcademyD-I

Chris Faux

Boys Swimming & Diving

2009

WilliamsD-III

Stevie Vines

Boys Swimming & Diving

2009

PrincetonD-I

Mac Stormont

Boys Track & Field Cross Country

2009

MiddleburyD-III

LB Joel

Boys Track & Field

2009

North CarolinaD-I

Tom Moak

Football

2009

PrincetonD-I

David Dorris

Football

2009

RhodesD-III

Stephon Shelton

Football

2009

WoffordD-I

Ashley Newman

Girls Cross Country

2009

RhodesD-III

Cat Catan

Girls Soccer

2009

FurmanD-I

Stephanie Hare

Girls Soccer

2009

Miami (OH)D-I

Jenny NeSmith

Girls Soccer

2009

FurmanD-I

Anna Griest

Girls Swimming & Diving

2009

BucknellD-I

Sheldon Taylor

Squash

2009

TuftsD-III

Meg Buker

Volleyball

2009

Washington UniversityD-III

Class of 2008

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Jay Lively

Baseball

2008

George Washington D-I

Will Miller

Baseball

2008

Furman D-I
Tucker Hartley Boys Track & Field /Cross Country 2008 Washington University D-III

Knox Sutterfield

Boys Track & Field /Cross Country

2008

Furman D-I

John Solms

Boys Golf

2008

Presbyterian D-I

Miller Douglas

Boys Swimming & Diving

2008

California D-I

Alex Long

Boys Swimming & Diving

2008

Williams D-III

Adlai Pappy

Boys Swimming & Diving

2008

Princeton D-I

David Kerman

Boys Swimming & Diving

2008

Davidson D-I

Carly Hinchman

Cheerleading

2008

Virginia Tech D-I

Matt Lunati

Football

2008

Harvard D-I

Virginia Zakas

Girls Basketball

2008

Sewanee D-III

Emily Perling

Girls Lacrosse

2008

George Washington D-I

Jenna Buckley

Girls Soccer

2008

Georgia D-I

Caddie Durrett

Girls Soccer

2008

Kenyon D-III

Sophie Newsom

Girls Soccer

2008

Davidson D-I

Virginia Zakas

Girls Soccer

2008

Sewanee D-III
Layne Brodie Girls Swimming & Diving 2008 North Carolina D-I

Ali Hart

Softball

2008

Williams D-III

Cooper Veysey

Squash

2008

Hamilton D-III

Caroline Cordle

Volleyball

2008

Middlebury D-III

Sandra Lynne Fryhofer

Volleyball

2008

Harvard D-I

Class of 2007

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Sam Payne

Baseball

2007

Davidson D-I

Houston Hough

Boys Golf

2007

Samford D-I

Matthew Cranshaw

Boys Lacrosse

2007

Williams D-III

Geoffrey Faux

Boys Swimming & Diving

2007

Princeton D-I

Richmond Green

Boys Swimming & Diving

2007

Georgia D-I

Erskine Love

Boys Swimming & Diving

2007

Duke D-I

Sawyer Duncan

Boys Tennis

2007

Furman D-I

Brian Locklear

Boys Tennis

2007

Boston College D-I

DJ Patrick

Boys Tennis

2007

Trinity (CT) D-III

Frank Simmons

Boys Track & Field

2007

North Carolina State D-I

Cameron McKnight

Crew

2007

Michigan D-I

Adam Al-Khayyal

Football

2007

Princeton D-I

Candler Cook

Football

2007

Georgia D-I

Greg Kurkis

Football

2007

Washington and Lee D-III

Austin Howell

Girls Basketball

2007

Case Western D-III

Reeves Henritze

Girls Lacrosse

2007

Northwestern D-I

Fielding Kidd

Girls Lacrosse

2007

Yale D-I

Christie Catan

Girls Soccer

2007

Hamilton D-III

Ryan McChesney

Girls Swimming & Diving

2007

Williams D-III
Megan SmithGirls Golf2007William and MaryD-I

Taylor Stephens

Girls Swimming & Diving

2007

Williams D-III

Miki Comrie

Volleyball

2007

Harvard D-I

Ginnie Talley

Volleyball

2007

Winthrop D-I

Class of 2006

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

John Hobart

Baseball

2006

Hampden-Sydney D-III

Joe Gibson

Boys Golf

2006

Washington and Lee D-III

Toussaint McClure

Boys Soccer

2006

Providence D-I

Jack Brown

Boys Swimming & Diving

2006

Arizona D-I

Minsoo Kim

Boys Swimming & Diving

2006

Clairmont D-III

Alex Hill

Boys Tennis

2006

Georgia D-I

Clare Hogan

Cheerleading

2006

Wake Forest D-I

Deborah Perling

Cheerleading

2006

Georgetown D-I

John Gray Seiler

Football

2006

Columbia D-I

Adam Wueger

Football

2006

Tufts D-III
Natalie Herndon

Girls Lacrosse

2006 Washington and Lee D-III

Briana DaMota

Girls Soccer

2006

Furman D-I

Sarah Hardie

Girls Soccer

2006

Wisconsin-Parkside D-II

Alison Love

Girls Swimming & Diving

2006

Washington and Lee D-III

Lisa Qu

Girls Swimming & Diving

2006

Johns Hopkins D-III
Lissette VitterGirls Golf2006PennD-I

Stephanie Zick

Girls Swimming & Diving

2006

Southern Methodist D-I
Victoria Zubowicz Girls Swimming & Diving 2006 Miami (FL) D-I

Ellen Macadam

Softball

2006

Harvard D-I

Class of 2005

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Gordon Beckham

Baseball

2005

Georgia D-I

Kory Warren

Baseball

2005

Jacksonville D-I

Beau Allen

Boys Golf

2005

Washington and Lee D-III

Brian Dolezal

Boys Soccer

2005

Williams D-III

Nick DuPuis

Boys Swimming & Diving

2005

Miami (OH) D-I

Robert Griest

Boys Swimming & Diving

2005

Princeton D-I

Kenneth Miller

Boys Swimming & Diving

2005

Georgia D-I

Stephanie Castellucci

Crew

2005

Cornell D-I

Laura Dopson

Crew

2005

Duke D-I

Glenn Dorris

Football

2005

Harvard D-I

Stuart Sitterson

Football

2005

Washington and Lee D-III

Sarah Brown

Girls Cross Country

2005

Princeton D-I

Alex Covington

Girls Soccer

2005

Northwestern D-I

Megan Tomlinson

Girls Soccer

2005

Georgia D-I

Katie Grien

Girls Swimming & Diving

2005

Duke D-I

Margaux Black

Softball

2005

Harvard D-I

Charlie Johnson

Squash

2005

Bates D-III

David Stringer

Squash

2005

Vanderbilt D-I

Alise Carstensen

Volleyball

2005

UCLA D-I

Parker Henritze

Volleyball

2005

Princeton D-I

Olivia Minkhorst

Volleyball

2005

Middlebury D-III

Class of 2004


NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

JustinPalmer

Boys Golf

2004

Rhodes D-III

Jonathan Laycock

Boys Soccer

2004

Emory D-III

Michael Owens

Boys Swimming & Diving

2004

West Point D-I

Jessi Reel

Crew

2004

Stanford D-I
Phillip BrowningFootball 2004Florida State D-I

Mark Snoddy

Football

2004

Washington and Lee D-III

Ansley O'Neal

Girls Cross Country

2004

Emory D-III

Laura Henson

Girls Lacrosse

2004

Washington and Lee D-III

Beanie Arnold

Girls Soccer

2004

Kenyon D-III

Marissa Buckley

Girls Soccer

2004

Wake Forest D-I

Christina Stockwell

Girls Soccer

2004

Williams D-III
Katherine Bell Girls Swimming & Diving 2004 Standord D-I

Alison Faux

Girls Swimming & Diving

2004

Bucknell D-I

Elizabeth Hill

Girls Swimming & Diving

2004

Georgia D-I

Meagan McChesney

Girls Swimming & Diving

2004

Miami (OH) D-I

Erin Glover

Softball

2004

Birmingham-Southern D-III

Class of 2003

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

ClaytonEdwards

Baseball

2003

Washington and Lee D-III

Carter Hawkins

Baseball

2003

Vanderbilt D-I

Lane Holby

Baseball

2003

Richmond D-I

Palmer Dobbs

Boys Basketball

2003

Washington and Lee D-III

Kyle Garcia

Boys Soccer

2003

Washington and Lee D-III

Patrick Reeves

Boys Track & Field /Cross Country

2003

Maryland D-I

Whitney Cesari

Crew

2003

Georgetown D-I

Cameron Dunn

Crew

2003

Skidmore D-III

Katie Lanning

Crew

2003

Brown D-I

Daniel Palmer

Football

2003

Columbia D-I

Edith Garrett

Girls Basketball

2003

Rhodes D-III

Caroline Hagedorn

Girls Cross Country

2003

Emory D-III

Alex Alford

Girls Soccer

2003

Miami (FL) D-I

Leigh Baker

Girls Soccer

2003

Alabama D-I

Suzanne Baker

Girls Soccer

2003

Alabama D-I

Courtney Van Winkle

Girls Soccer

2003

Alabama D-I

Kristin Cargill

Girls Tennis

2003

Duke D-I

Shani Boston

Girls Track & Field

2003

Penn D-I

Katie Long

Girls Swimming

2003

Washington and Lee D-III

Adair Howell

Volleyball

2003

Centre D-III

Class of 2002

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

AlexEntrekin

Baseball

2002

Davidson D-I

Travis Langley

Baseball

2002

Emory D-III

PJ Bullock

Boys Basketball

2002

Appalachain State D-I

Joe Shirley

Boys Golf

2002

Vanderbilt D-I

Phillip Dimon

Boys Tennis

2002

Williams D-III

Travis Maier

Boys Tennis

2002

Dartmouth D-I

Steven Downey

Boys Track & Field /Cross Country

2002

Southern Methodist D-I

Rollins Lucky

Football

2002

Georgia D-I
John PopeFootball 2002Southern MethodistD-I

Connie Heiskell

Girls Cross Country

2002

Samford D-I

Laing Humphries

Girls Lacrosse

2002

Washington and Lee D-III

Diana Zaken

Girls Lacrosse

2002

Princeton D-I

Emily Hurd

Girls Soccer

2002

Miami (OH) D-I

Kendall Butler

Girls Swimming & Diving

2002

UCLA D-I

Kristie Day

Girls Swimming & Diving

2002

Georgia D-I

Holly Hinz

Girls Swimming & Diving

2002

Emory D-III

Lawren McChesney

Girls Swimming & Diving

2002

Williams D-III

Ansley Cargill

Girls Tennis

2002

Duke D-I

Courtney Bumpers

Gymnastics

2002

North Carolina D-I

Class of 2001

NAME SPORT CLASS COLLEGE LEVEL

Matt Haygood

Baseball

2001

Rhodes D-III

Brian Kappel

Baseball

2001

Princeton D-I

Troy Burks

Boys Basketball /Soccer

2001

Earlham D-III

Judson Wallace

Boys Basketball

2001

Princeton D-I

Ellery Bledsoe

Boys Soccer

2001

Georgetown D-I

Matt Koh

Boys Soccer

2001

Wake Forest D-I

Sarah Allen

Crew

2001

Princeton D-I

Patrick Arnold

Football

2001

Virginia D-I

Laura Freel

Girls Soccer

2001

Miami (OH) D-I

Meg Tawes

Girls Swimming & Diving

2001

Georgetown D-I